A budem sa oňho starať, sľubujem! Takéto prianie či sľub počul asi každý z rodičov. A často si pritom vybavil obdobie, kedy rovnako prosil svojich rodičov o nejaké zvieratko. Buďme úprimní, ako dlho vydržalo nadšenie zo zvieratka?
Zvieratá nie sú hračky,ktoré akonáhle nás prestanú baviť, odložíme niekde bokom. Sú to živé tvory, preto by rozhodnutiu – mať nového „člena rodiny“ – malo predchádzať dôkladné zváženie a príprava, nakoľko každé zviera, či už je to pes, alebo akváriová rybka, má určité nároky na starostlivosť a priestor.
Je vôbec zvieratko vhodné pre dieťa? Na čo si dať pozor a čo so sebou prináša starostlivosť o nového „člena rodiny“?
Okrem samotnej finančnej investície, s ktorou je nutné rátať, je dôležité (pri mnohých zvieratách priam rozhodujúce), koľko času sme schopní zvieratku venovať. V každom prípade platí jedno pravidlo. Skôr, ako si domov prinesieme vytúžené zvieratko, mali by sme si o ňom zistiť čo najviac informácií. A nie vždy veriť bežným frázam „absolútnej nenáročnosti“, pretože každé zviera má nároky na vhodné podmienky a rovnako tak správnu starostlivosť, ktorú by sme mu ako zodpovední chovatelia mali vedieť zabezpečiť. Aj týmto spôsobom učíme deti zodpovednosti.
Ideálne vzhľadom na vek dieťaťa? Existuje také?
Pri rozhodovaní, aké zvieratko by sme mohli zadovážiť našim deťom, je rozhodujúci faktor vek. Zviera nie je vec ani hračka, ale cítiaca bytosť, na čo nás upozorňuje aj samotný zákon. Pre malé deti do 3 – 4 rokov nie je vhodné žiadne zviera, napriek tomu, že už prejavujú nadšenie zo zvieratiek. Navyše, v tomto období len ťažko vedia odhadnúť vlastnú silu a spôsob, akým správne manipulovať so zvieratkom, čo môže viesť k poraneniu zvieraťa a rovnako tak dieťaťa.
V predškolskom období (škôlka) sa situácia postupne mení. Dieťa sa už dokáže aspoň základne postarať o zvieratko – nakŕmiť, aj keď, samozrejme, vždy pod dohľadom rodičov. Deti vo veku približne 10 – 12 rokov sa už zvládnu o určité druhy zvierat postarať aj samy a mať už prvé chovateľské úspechy. Práve prítomnosti zvierat prikladajú psychológovia pozitívny vplyv. Zvieratá učia deti empatie, nakoľko sú závislé od ich starostlivosti a zároveň tolerancii, pretože každé zviera má individuálne životné nároky, ktoré je potrebné rešpektovať.
Prečítajte si tiež: AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ PRED OCHORENÍM?