Skip to main content
Domovská stránka » Technológie a inovácie » VEDA A TECHNOLÓGIE MENIA PRIEMYSEL
Technológie a inovácie

VEDA A TECHNOLÓGIE MENIA PRIEMYSEL

O moderných technologických výrobkoch, ktoré by mali nahradiť cigarety, sa živo diskutuje u laickej i odbornej verejnosti. Zmiznú raz klasické cigarety skutočne zo sveta? A sú nové alternatívy k nim menej škodlivé?

Celosvetovo fajčí viac ako miliarda ľudí. Hoci osveta ide v tomto smere v mnohých krajinách ruka v ruke s tvrdými reguláciami, počet fajčiarov neklesá. Napriek tomu, že fajčenie klasických cigariet spôsobuje rad závažných ochorení a podstatne zvyšuje riziko predčasného úmrtia, nie je s ním jednoduché prestať. Bez odbornej pomoci sa to podarí málokomu, podľa odborníkov trvalo len 4 % fajčiarov. Zvyšok sa k fajčeniu opakovane vracia.

V elektronických cigaretách sa namiesto dymu vytvára aerosól, ktorý obsahuje o 95 % menej škodlivých látok v porovnaní s klasickú cigaretou.

Škodlivé je horenie tabaku

Za závislosť fajčiarov je síce zodpovedný nikotín. Avšak tento rastlinný alkaloid, prirodzene obsiahnutý v tabakových listoch, nie je, napriek rozšírenej predstave, hlavnou príčinou chorôb spôsobených fajčením. Tou je horenie tabaku, pre ktoré vzniká prevažná väčšina toxických látok. Zapálená cigareta totiž horí pri veľmi vysokej teplote, pri potiahnutí je to až 800 °C. Dym z cigarety obsahuje viac ako 6000 chemických látok, z ktorých mnohé škodia ľudskému zdraviu a niektoré sú karcinogénne, ako napríklad decht, ktorý sa usadzuje v pľúcach fajčiara. Zjednodušene sa to dá opísať tak, že fajčiari fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú pre dym.

Alternatívne výrobky

Elektronické cigarety alebo relatívne nové zariadenia na nahrievanie tabaku, ktoré už používajú milióny ľudí po celom svete. Majú ambíciu podstatne znížiť riziko, ktorému sú dospelí fajčiari cigariet vystavení. Výskum v tejto oblasti začal už pred mnohými rokmi, kedy vedci označili za hlavný problém fajčenia práve horenie a spaľovanie tabaku. Priekopníkom vo výskume a vývoji tzv. bezdymových alternatív sa pre niekoho možno paradoxne stala tabaková spoločnosť Philip Morris International. A to už pred tridsiatimi rokmi. To viedlo aj k založeniu medzinárodného výskumného centra The Cube vo švajčiarskom meste Neuchatel. kde vyše 400 vedcov vrátane odborníkov na toxikológiu hľadá spôsob, ako tým dospelým fajčiarom, ktorí sa nedokážu cigariet vzdať, priniesť alternatívu šetrnejšiu pre ich zdravie.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) po rokoch overovania uznal, že keď už ľudia do seba vťahujú nikotín, je lepšie, ak to robia z nahrievaného tabaku, a nie z horiacej cigarety.

Aký je v tom rozdiel?

Kým elektronické cigarety zahrievajú tekutinu, do ktorej sa nikotín pridáva umelo, moderné zariadenia na nahrievanie tabaku využívajú prírodný tabak. Fungujú tak, že sa v nich namiesto dymu vytvára aerosól, ktorý obsahuje o 95 % menej škodlivých látok v porovnaní s cigaretou. Zároveň pri tom odpadá problém pasívneho fajčenia, pretože tieto výrobky neovplyvňujú negatívne kvalitu vzduchu ani v uzavretej miestnosti.

Výsledky klinických štúdií

Vedci zo spoločnosti PMI sa riadia vo svojom výskume tými najprísnejšími štandardmi farmaceutického priemyslu. Súčasťou vedeckého hodnotenia sú aj klinické štúdie, ktoré vychádzajú v recenzovaných publikáciách a sú zdieľané s vedeckou komunitou. A hoci sa jedná o výskum PMI, mnoho jeho aspektov už overili nezávislé výskumné či vládne inštitúcie. Napríklad v Nemecku, Holandsku, Japonsku, vo Veľkej Británii alebo v Spojených štátoch amerických. Aj dôsledný a prísny americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) po rokoch overovania uznal, že keď už ľudia do seba vťahujú nikotín, je lepšie, ak to robia z nahrievaného tabaku, a nie z horiacej cigarety. Stále však platí, že najlepšie pre zdravie je prestať úplne používať tabakové výrobky alebo s fajčením nikdy nezačať.



Prečítajte si tiež: AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ PRED OCHORENÍM?

Next article