MVDr. ĽUBOMÍR KRÁĽ
prezident Komory veterinárnych lekárov Slovenskej republiky
S prvou kontrolou zdravotného stavu sa stretne šteniatko alebo mačiatko ešte u chovateľa. Toto klinické vyšetrenie je zamerané najmä na zhodnotenie celkového stavu a odhalenie prípadných vrodených či dedičných anomálií. O zdravotných problémoch našich domácich miláčikov, ako aj možnostiach starostlivosti a ich ochrany pred rôznymi parazitmi, sme sa porozprávali s MVDr. Ľubomírom Kráľom.
Ako je to u domácich miláčikov, sú dôležité pravidelné lekárske prehliadky?
V prvých mesiacoch života absolvujú štvornohí miláčikovia v rámci vakcinácií a odčervení niekoľko zdravotných prehliadok. U psov kŕmených barfom (surová strava) je dôležité počas rastu vykonávať pravidelné vyšetrenia krvi, najmä so zameraním na monitorovanie pomeru fosforu a vápnika. V dospelom veku sa odporúča absolvovať prehliadku aspoň raz ročne, zväčša v spojení s klinickým vyšetrením, vakcináciou a doplnkovými laboratórnymi vyšetreniami (vyšetrenie trusu, moču a vyšetrenie krvi). Dôležitá je aj pravidelná kontrola chrupu a zubného kameňa. U čoraz väčšej skupiny zvierat sa v rámci prevencie pristupuje aj k RTG vyšetreniam bedrových a lakťových kĺbov, ku komplexným oftalmologickým vyšetreniam, vyšetreniam srdca atď.
Význam pravidelných prehliadok narastá u chronicky chorých zvierat a u starých jedincov. V týchto prípadoch by mali byť zdravotné kontroly častejšie, komplexnejšie a individuálne cielené.
Aké sú najčastejšie zdravotné problémy u psov a mačiek?
Podobne ako ľudí, aj zvieratá trápi celá škála ochorení rôznej etiológie. K najčastejším patria tráviace problémy (hnačky, zvracania, cudzie predmety v tráviacom trakte), zápaly análnych žliaz, zápaly dýchacích ciest, ochorenia srdca, metabolické poruchy, ochorenia obličiek, pečene, kože či tvorba zubného kameňa.
Čo sa týka parazitov a domácich zvierat, do akej miery môžu ovplyvniť zdravie celej rodiny?
Zvieracie vonkajšie i vnútorné parazity ohrozujú zdravie nielen zvieraťa, ale nepriamo aj jeho majiteľa. Psie a mačacie blchy dokážu človeka pohrýzť, kliešte zo zvieracieho kožúška sa môžu potenciálne prisať na človeka. Ďalšie zoonotické riziko predstavuje svrab. Z vnútorných parazitov sú nebezpečné škrkavky, ktoré sú prenosné na človeka, podobne ako niektoré druhy pásomníc. Preto prevencia v podobe pravidelného podávania ekto- a endoparazitík je nesmierne dôležitá. Zvlášť dôslední by mali byť majitelia zvierat s malými deťmi.
Aká je najlepšia ochrana proti vnútorným a vonkajším parazitom?
Existuje viacero aplikačných foriem, ktorými dokážeme zvieratá chrániť. Proti vnútorným parazitom môžeme podať tabletu alebo pipetu vo forme spot-on na kožu. Alternatívou odčervovania je pravidelné vykonávanie koprologického vyšetrenia s aplikáciou liečiv len pri pozitívnom náleze. Z vonkajších parazitov robia majiteľom najväčšie starosti kliešte a blchy. Aj tu máme k dispozícii viacero možností – tablety, spreje, obojky, spot-on prípravky. Konkrétny výber závisí od veku, typu srsti, umiestnenia zvieraťa, potrebnej dĺžky ochrany, ochoty prijímať tablety, intenzity kúpania atď.
Ako to je s alergiami u domácich zvierat? Aké alergie sú najčastejšie?
U psov a mačiek pozorujeme každým rokom nárast počtu alergií. Týka sa to tak potravinových alergií, ako aj alergií z vonkajšieho prostredia (alergie z blšieho pohryznutia, alergie na pele, trávy, buriny a kvitnúce stromy, alergie na plesne a bytové roztoče). Pred zahájením liečby je dôležité presne zistiť typ alergénu. Pri potravinových alergiách sa pristupuje v rámci terapie k eliminačnej diéte. Pri liečení alergií z prostredia sa podobne ako u ľudí používajú antihistaminiká, kortikosteroidy, monoklonálne protilátky či desenzibilizačné vakcíny.
Málokto vie, že aj psy a mačky môžu trpieť chronickým ochorením ako je diabetes. Ako „páníček“ spozná, že jeho štvornohý člen rodiny môže trpieť takýmto ochorením?
Diabetes postihuje rovnako psy i mačky. Hlavným príznakom ochorenia je zvýšený príjem tekutín a časté močenie. Pozorujeme aj zmeny v správaní. U psov je pri neliečenom diabete typický vznik náhleho oslepnutia z dôvodu mliečneho zakalenia šošovky. K liečbe sa používa inzulín s monitorovaním a titrovaním dávky. Nutná je aj úprava stravy s vylúčením cukrov, navýšením obsahu vlákniny či bielkovín.