Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » „NAJÚČINNEJŠOU OCHRANOU PROTI COVID-19 NIE JE RÚŠKO, ALE OČKOVANIE”
Rodina

„NAJÚČINNEJŠOU OCHRANOU PROTI COVID-19 NIE JE RÚŠKO, ALE OČKOVANIE”

doc. MUDr. PETER SABAKA, Phd.

Klinika infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB v Bratislave
Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Rúšky a respirátory sa stali našou každodennou povinnou výbavou. Ako sa chrániť pred koronavírusom, ktorá pokrývka dýchacích ciest je najúčinnejšia, a to, či sa ešte niekedy rúšok zbavíme nám prezradí špecialista infektológie doc. MUDr. Peter Sabaka Phd.

Ako sa môžeme chrániť proti ochoreniu COVID-19?

Najúčinnejšou formou ochrany je, samozrejme, očkovanie. Ak by sa aj náhodou stalo, že sa po očkovaní nakazíte, tak máte istotu, že priebeh ochorenia nebude taký náročný.

Ďalším účinným spôsobom, ako sa chrániť pred koronavírusom je nedostať sa s ním do kontaktu, čiže ostať v karanténe a nezdržiavať sa na miestach s vysokou pravdepodobnosťou výskytu COVID-19. Ak sa už na takom mieste ocitnete, tak by ste si mali dýchacie cesty prekryť šatkou, rúškom alebo respirátorom.

Najpohodlnejšia je, pravdaže, šatka, no zároveň je najmenej účinnou. Naopak, najúčinnejší je respirátor, s ktorým môžete v pohode fungovať aj tam, kde sa koronavírus priamo vyskytuje. Respirátor chráni pred čiastočkami kvapaliny obsahujúcej vírus nielen vás, ale aj ostatných okolo v prípade, že ste nakazení. Bohužiaľ, najmä v letných mesiacoch je naozaj nepohodlný, keďže vo svojom vnútri zadržiava vlhkosť a ťažšie sa v ňom dýcha.

Kompromisom medzi respirátorom a šatkou je rúško, ktoré je účinné v interiéri, prípadne v exteriéri, ak ľudia stoja blízko seba. Ak je však medzi nimi dostatočná vzdialenosť a epidemiologická situácia to dovoľuje, nie je potrebné ho vonku nosiť.

Ako často treba rúško či respirátor vymieňať a ako by sme s ním mali zaobchádzať?

V ideálnom svete by sme mali po použití rúško vždy vyhodiť. No takmer nikto ho nevyužíva jednorazovo. V rámci jedného až niekoľkých dní si ho pokojne môžete nasadiť aj viackrát po sebe, no musíte si dať pozor, aby príliš nezvlhlo a nebolo roztrhnuté.

Čo sa týka napríklad nosenia rúška na rukách, či jeho odkladanie na stôl, nemusíte sa báť, že sa týmto spôsobom nakazíte. Nie každý vírus totiž spôsobí infekciu a potrebovali by ste ich niekoľko na to, aby ste sa stal „covid pozitívny”. Takže rúško či respirátor položený na stole alebo hompáľajúci sa na ruke nepredstavuje takmer žiadne riziko.

Je potrebné nosiť rúško či respirátor aj po zaočkovaní?

Ak je to odporúčané Úradom verejného zdravotníctva, tak áno, je nutné ich nosiť aj po očkovaní. No ak od vašej druhej dávky prešli už minimálne 2 týždne, tak je veľmi malá pravdepodobnosť, že by ste sa bez rúška nakazili.

Dokonca aj asymptomatická nákaza je veľmi zriedkavá, čo znamená, že ak by sa po očkovaní vo vás ten vírus nejako ocitol, bolo by ho menej a zmizol by za oveľa kratší čas. Takže to, že by ste nakazili aj niekoho iného je naozaj málo pravdepodobné. Jeden výskum dokonca sledoval zdravotníkov, ktorým sa potvrdila prítomnosť tohto vírusu v tele aj napriek očkovaniu a zistilo sa, že takmer nikto z ich rodinných príslušníkov sa od nich nenakazil. Práve vďaka očkovaniu.

Dostane sa podľa vás ešte niekedy svet do „bezrúškoveho” stavu?

Niektorí ľudia si na to asi zvyknú a budú rúška nosiť, najmä počas zimných mesiacov, v uzavretých priestoroch či MHD, aby sa chránili nielen pred koronavírusom, ale aj chrípkou. No ak sa na Slovensku zaočkuje dostatočný počet ľudí, rúška pravdepodobne nebudú povinné. Ale môže sa pokojne stať, že rúško bude súčasťou našej bežnej výbavy ako vreckovky či mobil a kľúče. Tak ako je tomu napríklad v Japonsku, kde sa ľudia už dlhé roky chránia rúškom pred rôznymi ochoreniami.

Next article