MVDr. ĽUBOMÍR KRÁĽ
prezident Komory veterinárnych lekárov SR
Aké alergie môžu trápiť našich domácich miláčikov?
Alergiou rozumieme chorobný stav zvýšenej reakčnej pohotovosti imunitného systému. Častým typom alergií sú alergie typu I, tzv. alergia včasného typu, ktorá nastupuje bezprostredne alebo niekoľko minút po kontakte s daným alergénom. U psov patria do tejto oblasti ochorenia ako atopia, alergia z krmiva, alergia na blchy, na rôzne liečivá (napr. penicilín), na vakcíny a pod.
Druhou najčastejšou alergiou je alergia typu IV, bunkou sprostredkovanou hyperreakciou oneskoreného typu. K tomuto typu alergie u psov patrí kontaktná alergia, alergia na blchy a reakcie na rôzne parazitárne infekcie ako napríklad svrab. Podľa miesta výskytu klinického prejavu sú alergie respiratórneho aparátu, kože, tráviaceho systému a močového aparátu.
Ako sa prejavujú zmieňované alergie?
Alergie respiratórneho aparátu sa prejavujú náhlymi záchvatmi kýchania, prítomný môže byť serózny výtok z nosa, zápal očných spojoviek, zápal hrtana s typickým hrubým, plechovým, suchým kašľom, dalej zápalom priedušnice a priedušková astma. Na koži sa prejavy alergickej reakcie pozorujú relatívne najjednoduchšie – cez príznaky opuchnutia až po srvbenie rôzneho stupňa, škrabania rôznej intenzity, hryzenia postihnutého miesta s prítomnosťou miest bez chlpov, cez začervenania kože rôzneho stupňa po prítomnosť otvorených rán, končiacich sebapoškodzovaním. V tráviacom systéme typický klinický obraz neexistuje. Neznášanlivosti na krmivo, ktoré vyvolávajú zvracanie alebo hnačku, komplikujú zaradenie ochorenia.
Niekedy sú gastrointestinálne ťažkosti sprevádzané svrbivými kožnými reakciami. Pri močovom aparáte sa alergické ochorenie prejavuje samostane, alebo v spojení s inými imunopatologickými procesmi, ako sú systémový lupus erythematosus, generalizovaný zápal kĺbov.
Existujú moderné spôsoby liečby alergií?
Liečba alergických ochorení je jedna z najnáročnejších, nakoľko určenie príčiny je veľmi náročné a riešia sa v prvom rade prejavy ochorenia. V takýchto prípadoch je však potrebné bezpodmienečne vyhľadať odbornú pomoc veterinárneho lekára, ktorý zvolí najvhodnejšiu terapiu. Okrem tradičných protizápalových liekov a imunosupresívnych preparátov sa v ostatnom čase a s dobrými výsledkami používajú aj špeciálne bylinné zmesi, určené práve na liečbu alergií.
Okrem alegrií môžu našich domácich miláčikov trápiť aj parazity. Ako ich pred nimi máme chrániť?
Výber účinných prípravkov pre ochranu domácich miláčikov proti parazitom je v súčasnosti veľký. Problémom môže byť len správny výber, preto aj v tomto prípade sa určite oplatí navštíviť ambulanciu veterinárneho lekára, ktorý odporučí najvhodnejší prípravok proti konkrétnym parazitom. Používanie nevhodných prípravkov rôznej kvality môže zapríčiniť vážne alergické reakcie.