MGR. EMÍLIA JÁNYOVÁ LOPUŠNÍKOVÁ
V oblasti vzdelávania dospelých sa pohybuje 17 rokov. Založila Asociáciu lektorov a kariérnych poradcov. Ako riaditeľka Červeného kríža v Banskej Štiavnici sa aktívne venuje napĺňaniu poslania tejto najväčšej humanitárnej organizácii na svete. Jej trojlístok pôsobenia uzatvára Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity v Banskej Bystrici, kde prostredníctvom jej tímu pomáhajú ľuďom budovať lepší život na vidieku.
Rozhodujete sa pre zmenu povolania? Alebo si máte svoje povolanie ešte len vybrať? Som presvedčená, že vaša správna voľba bude časom potvrdená a vy si poviete: „Baví ma, čo robím. Ani neviem, ako mi ubehol čas v práci.“
Zotrvanie desaťročí na jednom pracovnom mieste sa stáva skôr výnimkou. Ku kariérnej zmene najčastejšie pristupujú osoby v zrelom veku. Chcú uniknúť zo stereotypu, učiť sa novému, hľadajú lepšieho šéfa či vzťahy na pracovisku, vyšší zárobok, viac kompetencií, dobrý sociálny program, viac flexibility alebo chcú chodiť do práce pešo…
Špecifikom sú mladí ľudia, ktorí v prvých dvoch pracovných rokoch zmenia prácu aj trikrát. Majú pocit, že chceli niečo „viac“. V horšom prípade už počas štúdia cítia, že vo voľbe šliapli vedľa.
Či ste študent a rozhodujete sa o svojom budúcom povolaní, alebo už máte určitú pracovnú históriu a rozmýšľate „ako ďalej“, v oboch prípadoch vám so „správnou voľbou“ pomôže množstvo poradcov – neodborníkov, napr. priatelia či rodinní príslušníci. Tu je potrebné byť obozretným, pretože do vášho života nevedome vsádzajú svoje vlastné predstavy a potreby. Odporúčam vyhľadať kariérneho poradcu, výchovného poradcu alebo kouča, ktorý sa profesionálne zaoberá voľbou povolania a budovaním kariéry. Pomôže vám objaviť vlastné talenty, hodnoty, potreby, skutočné záujmy, ako aj schopnosti, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie kariérnej spokojnosti.
Alternatívou k individuálnemu poradenstvu sú kurzy kariérneho poradenstva, ktoré robíme aj my v Asociácii lektorov a kariérnych poradcov. Cez techniky kariérneho poradenstva a vlastné sebapoznanie zistíte, kto som a čo chcem. Tu môžeme hovoriť o sile podpornej skupiny, kde sa zároveň učíme aj zdieľaním skúseností účastníkov kurzu.
Skúste si napríklad odpovedať na otázky:
Aké odvetvia ma inšpirujú? – Móda? Technológie?
Čo ma motivuje? – Zdolávanie prekážok? Istoty? Dobré vzťahy?
Som operatívny a flexibilný, alebo plánovitý a systematický?
Čo viem/chcem ponúknuť a v čom sa potrebujem dovzdelať?
Kto bude mojím oporným bodom a podporovateľom pri mojej kariérnej ceste?
Sprevádzajúca „ruka“ odborníka na individuálnom sedení alebo prostredníctvom lektora na kurze vám poskytne pomyselné zázemie, pretože aj tu platí osvedčené „ve dvou se to táhne líp“. Pri kariérnom rozhodovaní sa oplatí nebyť sám.