Slovenská inovačná a energetická agentúra pomáha verejnosti znižovať spotreby energie a podporuje inovácie, ktoré smerujú k jej efektívnemu využívaniu. Ako sa jej darí vštepovať mladej generácii zásady šetrenia energie aj zodpovedný prístup k prírode, sme sa spýtali generálneho riaditeľa SIEA Petra Blaškovitša.
PETER BLAŠKOVITŠ
generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA)
Poznajú ľudia zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE)?
Väčšinou áno. Vidíme to aj na otázkach, ktoré dostávajú naši energetickí konzultanti v poradenských centrách Žiť energiou. Kedysi ich záujemcovia vyhľadávali, lebo mali vysoké účty za teplo či elektrinu a nevedeli prečo.
Dnes prídu s tým, že majú vysokú spotrebu a chcú vedieť, či by im pomohli solárne alebo fotovoltické panely. Záujem o využívanie OZE jednoznačne rastie.
Bezplatné poradenstvo pre domácnosti TU
No chcú si domácnosti len znížiť platby za energie, alebo im záleží aj na ekológii?
Finančné hľadisko je rozhodujúce, najmä teraz, keď ceny energií rastú, ale mnohí sa chcú správať aj ekologicky zodpovedne. Vidíme to najmä pri mladšej generácii.
Preto je dôležité, aby už deti vedeli, ako šetriť energiou a neboli ľahostajné k životnému prostrediu. Treba ich to učiť odmalička. A keďže sme si vedomí tejto zodpovednosti, SIEA v rámci národného projektu Žiť energiou pripravila vzdelávacie materiály a aktivity pre školy. Ponúkame ich zdarma, stačí si ich objednať tu.
Energetika však nie je jednoduchá téma, a preto pre deti asi nie je veľmi príťažlivá.
O šetrení energie sa dá učiť aj zábavne – pri hraní energetického pexesa, kvarteta alebo čítaní komiksov s príbehmi tety Ety a jej pomocníkov. Šetrenie energie si školáci môžu vyskúšať aj pri absolvovaní nášho súťažného programu S kamarátkou Energiou.
Z ich reakcií je jasné, že sa zaujímajú o ekológiu aj OZE a mnohé rodiny ich už využívajú. A napríklad malí budúci šoféri majú neraz lepší prehľad o elektromobiloch vrátane vodíkových áut než dospelí.
SIEA realizuje aj inovačné workshopy. Čo to je a pre koho sú určené?
V rámci národného projektu známeho ako inovujme.sk sme pripravili vzdelávací program pre stredné a vysoké školy. Počas workshopov podporujeme študentov v kritickom myslení, rozvíjaní kreativity, inovatívnych riešeniach a vlastnom podnikaní.
Na reálnom zadaní z praxe sa naučia techniku, ako prísť na nový nápad a premeniť ho na podnikateľský zámer. Výsledkom sú nápady s veľkým potenciálom, pri mnohých študenti spolupracovali aj s úspešnými firmami.
S akými riešeniami študenti prichádzajú? Zaujíma ich ekológia?
Pri nápadoch často zohľadňujú ekologické aspekty, hľadajú inovatívne spôsoby recyklovania odpadu či šetrenia energie. Napríklad na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši sme riešili tému obalov pre e-shopy.
Študenti zohľadnili zodpovedný prístup k prírode a prišli s množstvom riešení, ktoré by umožnili obchodom baliť produkty do znovu použiteľných škatúľ. Námestovskí gymnazisti riešili zadanie obnovy Oravskej priehrady. Tému uchopili komplexne.
Nápady sa týkali zatraktívnenia marketingu, spoluprác, športu a histórie, pričom predstavili udržateľné spôsoby realizácie svojich nápadov.
Okrem študentov pomáhate aj podnikateľom. Čo im ponúkate?
Pre firmy sme otvorili tri výzvy súvisiace s priamou finančnou pomocou – inovačnými poukážkami. Ide o spôsob pomoci, pri ktorej agentúra preplatí od 2 000 do 50 000 eur až do hodnoty 85 % z celkových oprávnených výdavkov na realizáciu inovačného projektu.
Inovácie, ktoré podporíme, môžu súvisieť aj s ekologickými témami, ak podporená služba, produkt, či jej návrh pomôžu k zodpovednosti k životnému prostrediu. Tento rok chceme otvoriť minimálne dve výzvy pre malé, stredné aj veľké firmy.