V súvislosti so zmenou klímy a s príchodom teplejších dní sa zvyšuje počet komárov, bĺch a tiež kliešťov, ktoré môžu preniesť závažné ochorenia, ako je lymská borelióza, anaplazmóza či babezióza na domácich miláčikov.
Zo štúdie zverejnenej v roku 2022 vyplýva, že sa na území Slovenskej republiky aktuálne nachádzajú dva najrozšírenejšie druhy kliešťov, s ktorými sa spája riziko prenosu nákazy na ľudí aj zvieratá. Preto je rozhodne namieste svojich domácich miláčikov chrániť a pravidelne ich kontrolovať.
Vplyvom zmien počasia sa iné aj nové druhy kliešťov objavujú na miestach, kde sa pôvodne nenachádzali, a tiež sa predlžuje ich aktivita.
Najväčší výskyt kliešťov: obdobie od marca do júna a na jeseň
Kliešte sa vyskytujú naprieč celým svetom a patria k vonkajším parazitom, ktoré napádajú zvieratá aj ľudí a prenášajú množstvo vírusov, baktérií a prvokov. U kliešťov nájdených na mačkách a psoch na Slovensku sa potvrdil výskyt patogénov Babesia canis, Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato. Vzhľadom na to, že sa v organizme kliešťov nachádza hneď niekoľko rôznych patogénov, môžu kliešte po prisatí vyvolať zmiešané infekcie.
Kliešte sa ukrývajú v tráve a vegetácii, odkiaľ sa následne prichytia na prechádzajúce zvieratá. Najväčší výskyt kliešťov je zaznamenaný v období od marca do júna a tiež na jeseň, čo však nutne neznamená, že nie sú aktívne aj po zvyšok roka. Mali by sme sa teda účinne chrániť nielen na jar. Preventívne opatrenia sa odporúča dodržiavať celoročne.
Nájdite veterinárneho léekára pre svojho miláčika vo vašej oblasti. Kliknite TU
Na území ČR a Slovenska sa aktuálne nachádzajú dva najrozšírenejšie druhy kliešťov
Z výsledkov štúdie, ktorá skúmala 554 kliešťov nájdených na 308 psoch a 64 mačkách, vyplýva, že u psov a mačiek parazitujú dva najrozšírenejšie druhy kliešťov. Ide o kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) a pijaka lužného (Dermacentor reticulatus). Z 554 vyšetrených kliešťov bolo 500 určených ako kliešť obyčajný a 48 ako pijak lužný.
Buďte opatrní, chráňte svojich domácich miláčikov pred kliešťami
Parazity v podobe bĺch, komárov a kliešťov môžu psom a mačkám spôsobovať nepríjemné poranenia. Uhryznutie parazitov, ktoré vedie ku kožnej reakcii spojenej s urputným svrbením, rozhodne nie je pre domácich miláčikov ničím príjemným. V horšom prípade však môže viesť až k závažným ochoreniam ohrozujúcim život zvierat.
S prichádzajúcim letom berú majitelia svojich maznáčikov na dovolenku, niekedy aj do exotických oblastí. Vplyvom zmien počasia sa iné aj nové druhy kliešťov objavujú na miestach, kde sa pôvodne nenachádzali, a tiež sa predlžuje ich aktivita.
Ako svojich miláčikov pred kliešťami chrániť? Buďte opatrní v rizikových oblastiach, teda najmä v hustých lesoch, preberte s veterinárom riziká parazitickej infekcie alebo si s ním dohodnite konzultáciu o možnostiach inovatívnej a dlhotrvajúcej parazitickej ochrany. Tiež používajte účinné ochranné prípravky. Miesta, kde sa vaše zvieratá zdržujú najčastejšie, udržujte v čistote.
KLIEŠTE NA ÚZEMÍ SR
- Na mačkách a psoch parazitujú dva najrozšírenejšie druhy kliešťov – kliešť obyčajný a pijak lužný.
- U kliešťov je preukázaný výskyt Babesia canis, Anaplasma phagocytophilum a Borrelia burgdorferi sensu lato.
- Kliešte napadajú zvieratá aj ľudí a môžu prenášať závažné ochorenia, najmä lymskú boreliózu, anaplazmózu
a babeziózu. - Zvieratá treba chrániť účinnými ochrannými prostriedkami vo vhodnej forme.