Podľa Eurostatu pomer žien v IT na Slovensku kontinuálne nerastie, a to aj napriek tomu, že tu máme viacero rozbehnutých iniciatív na ich podporu.
LENKA HLINKOVÁ
Zakladateľka a riaditeľka združenia
Jednou z nich je aj naša organizácia Ženský algoritmus, založená ako pokračovanie poslania mojej rovnomennej knihy. Napísala som ju po 10 rokoch svojej úspešnej kariéry v oblasti IT a v roku 2018 ju vydalo vydavateľstvo Slovart. Na Slovensku sa predalo už 2000 kusov, no samotná kniha na zmenu nestačí.
Počet žien v IT na Slovensku klesá
V roku 2021 tvorili ženy v IKT len 14,9 % všetkých pracovníkov, čo je oproti minulému roku takmer o jedno percento menej. S vyše 28-percentným zastúpením dlhodobo vedie Bulharsko a o niečo menej žien v IT (26 %) má Rumunsko. Síce sme sa za posledné štyri roky začali približovať aspoň európskemu priemeru, no v roku 2021 sme sa opäť prepadli nižšie. Momentálne nie je dostupný prieskum, ktorý by vysvetľoval, prečo je to tak.
Na Slovensku neklesol len pomer žien v IT. V roku 2021 sme zaznamenali veľký odliv IT špecialistiek. Z nášho trhu ich ubudlo približne 400. A to aj napriek príchodu desiatok nových absolventiek technických fakúlt. Najvýraznejší rast počtu žien v oblasti IT Slovensko zaznamenalo v roku 2019 a 2020, kedy sa do IT pridávalo približne tritisíc žien ročne.
Mužov naopak pribúda
Mužov v slovenskom IT naopak konzistentne pribúda. V roku 2019 ich vstúpilo do IT vyše 11-tisíc, v roku 2020 takmer 7-tisíc a v roku 2021 na Slovensku pracovalo o ďalších 4 600 IT špecialistov viac.
Nízky pomer žien v IT slovenskej ekonomike neprospieva. Odvetvie s najvyšším HDP a priemernou mzdou dvojnásobne vyššou ako je súčasná priemerná mzda v hospodárstve by potiahlo ekonomicky vpred nielen jednotlivcov, ale aj celé regióny. Slovensko sa však so svojím podielom pracovnej sily v IKT na úrovni 4,3 % už dlhodobo nachádza pod európskym priemerom.
Snažíme sa prispievať k zmene
Dievčatá, ktoré sú začiatočníčkami v programovaní, budú mať toto leto už štvrtý rok príležitosť absolvovať intenzívny coding camp v Košiciach, odkiaľ odchádzajú s pevnými technickými základmi, na ktorých vedia ďalej stavať.
Počas roka sa venujeme aj stredoškolskej mládeži v rámci technického krúžku XX Faktor, kde získajú rozhľad o širokých možnostiach, ktorými sa v oblasti IT vedia v ďalšom štúdiu uberať.
Dospelé ženy s nami naberajú technické zručnosti na online akadémiách pre mamy vracajúce sa do práce (Back In Business) a pre manažérky (Ready To Lead). V súčasnosti prebieha Večerná škola digitálnych zručností pre Ukrajinky utekajúce pred vojnou, ktorú čoskoro spúšťame aj pre slovenské publikum. Digitálne technológie využíva dnes každý a tak naše lektorky učia technickým zručnostiam aj seniorov.
Som presvedčená, že ak chceme viac žien v IT na Slovensku, mali by sme to byť práve my, súčasné IT špecialistky, kto sa v tejto iniciatíve angažuje a pomáha búrať stereotyp, že ženy a technológie k sebe nepatria. Je na čase odomknúť technický potenciál slovenských žien.