Ako veľmi je na Slovensku potrebné univerzitné vzdelanie? Čerstvo doštudovaní vysokoškoláci sú často kritizovaní za to, že nereagujú na ponuky práce, ktoré by súviseli s ich štúdiom. Z tohto dôvodu sú niekedy vnímaní, že im ide iba o titul pred menom.
Túto teóriu podporujú aj štatistiky pracovného portálu Profesia.sk. Väčšina uchádzačov s vysokoškolským vzdelaním (až 55 percent!) v našej databáze reaguje na ponuky, ktoré vyžadujú iba strednú školu. Spoločnosť Profesia robí každý rok analýzu správania absolventov, podľa ktorej chcú absolventi pracovať najčastejšie na pozíciách administratívnych pracovníkov/čiek, asitentov/tiek či dokonca recepčných.
Prevláda ponuka práce pre stredoškolákov
Aby sme však týmto ľuďom nekrivdili, je potrebné zdôrazniť, že nie každý absolvent univerzity má šancu nájsť si miesto, ktoré by bolo pre neho vhodné. Keď sa pozrieme na ponuky na Profesia.sk, môžeme vidieť, že na Slovensku sa nám vytvárajú skôr také miesta, na ktoré stačí nižšie vzdelanie. Až 63 percent ponúk požaduje stredoškolské vzdelanie. Pýtate sa, koľko inzerátov je pre vysokoškolákov? Z celkovej ponuky je to necelá pätina, teda 19 percent. Na Slovensku tak aktuálne platí, že nie každému absolventovi univerzity sa podarí nájsť job, na ktorý treba titul.
Z akého dôvodu majú Slováci taký záujem o univerzitné vzdelanie?
Jednou z najväčších motivácii je najmä plat. Keď sa pozrieme na priemernú základnú mzdu zamestnanca s maturitou s praxou od 6 do 10 rokov, predstavuje 1078 eur v hrubom. Zárobok človeka s vysokou školou je pritom vyšší už hneď po nástupe do prvého zamestnania. Priemerná základná mzda vysokoškolského absolventa predstavuje 1061 eur v hrubom.
Štatisticky platí, že na trhu práce máme momentálne viac ľudí s vysokou školou, ako reálne potrebujeme. To spôsobuje, že titul už dnes nie je unikátny. Zároveň treba zdôrazniť, že tu máme pomerne veľa ľudí so stredoškolským vzdelaním, ktorí prichádzajú o možnosti uplatnenia. Deje sa tak aj vďaka tomu, že sa po práci, ktorá je určená im, obzerajú aj ľudia s vyšším vzdelaním.
Súčasný trend = univerzálny uchádzač
Ako teda zariadiť, aby uchádzač bez ohľadu na to, či má stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, zvýšil svoju atraktivitu? Súčasné trendy ukazujú, že cestou je najmä práca na mäkkých zručnostiach. Zamestnávatelia stále častejšie požadujú kritické či analytické myslenie, prezentačné a komunikačné zručnosti a podobne. Keď sa pozrieme na odborné znalosti, tie vyžadujú firmy čoraz menej. Výnimkou je iba znalosť cudzích jazykov a počítačové znalosti. Trendom súčasnosti je tak nájsť univerzálneho uchádzača, ktorý má mäkké zručnosti na vysokej úrovni. Odborné zručnosti je už potom firma ochotná naučiť takýchto uchádzačov sama. Zároveň je treba zdôrazniť, že práve mäkké, teda osobnostné zručnosti sú tie, v ktorých nás nenahradí ani obávaná automatizácia a robotizácia.
Autorka článku:
NIKOLA RICHTEROVÁ
PR Manager Profesia, spol. s r.o.