Skip to main content
Domovská stránka » Kariéra 2025 » PODPORA MLADEJ GENERÁCIE AKO KĽÚČ K PROSPERITE SLOVENSKA
ADVERTORIAL

Klesajúce hodnotenie Slovenska v globálnych indexoch, vrátane správ EK a OECD, poukazuje na stagnujúci ekonomický rast, vysoký odliv mozgov a nedostatok kvalifikovaného ľudského kapitálu.

Peter Rusiňák

Deputy Director
Policy & Advocacy Amcham Slovakia

Mladí ľudia čoraz častejšie hľadajú lepšie príležitosti v zahraničí, čím sa prehlbuje hospodárske ochladenie v krajine. Jednou z ciest, ako tento trend zvrátiť, je systematická podpora mladej generácie a jej prechod zo vzdelávacieho do profesionálneho sveta. Významným projektom v tejto oblasti sú „Zručnosti pre úspech: z univerzity do praxe“, ktoré AmCham Slovakia prináša od roku 2016.

Podľa výsledkov sčítania z roku 2021 pracuje v zahraničí viac ako 412 000 Slovákov s trvalým pobytom na Slovensku. Prieskumy naznačujú, že až každý piaty absolvent strednej školy odchádza študovať alebo pracovať do zahraničia. Polovica vysokoškolákov si dokonca svoju budúcnosť predstavuje mimo Slovenska. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní o zotrvaní na Slovensku pre štúdium či rozbeh kariéry hrajú primárne podmienky v krajine – popri rodinných väzbách sú to najčastejšie (ne)dôvera vo verejné inštitúcie, vysoká miera vnímanej korupcie či nedostatočné množstvo atraktívnych pracovných príležitostí.

Zručnosti pre úspech: z univerzity do praxe je skvelým príkladom toho, ako môžu zamestnávatelia a školy spolupracovať na zlepšení pripravenosti študentov na pracovný trh. Tento akreditovaný univerzitný predmet je zameraný na posilnenie mäkkých zručností v projektovom riadení, tímovej spolupráci, riešení problémov, kritickom myslení či emocionálnej inteligencii. Tieto sa stávajú čoraz dôležitejšími v pracovnom prostredí s vysokými nárokmi na uchádzačov.

mladá generácia
Zdroj: Adobe Stock

Od svojho vzniku sa projekt rozšíril na šesť fakúlt v Košiciach, Nitre a Bratislave a úspešne ho absolvovalo viac ako 1100 študentov. Vzdelávanie prebieha pod vedením firemných profesionálov, čo zabezpečuje prepojenie teoretických vedomostí s reálnou praxou. Týmto spôsobom sa študenti učia walk the walk, nielen talk the talk, ako reálne aplikovať svoje vedomosti a zručnosti v praxi ešte pred vstupom na pracovný trh. Zlepšenie situácie na trhu práce a zvýšenie kvality vzdelávania priamo podporuje mladých Slovákov, aby zostali v krajine a využili svoje schopnosti na domácej pôde. Týmto spôsobom sa môže Slovensko postupne dostať z pasce stredného príjmu a pripraviť sa na udržateľný hospodársky rast postavený na inováciách.

Next article