DOC. MUDR. ALEXANDRA KRIŠTÚFKOVÁ, PH.D.
1. gynekologickopôrodnícka klinika LF UK a UN Bratislava
Počuli ste niekedy pojem „magická hodinka“? A viete prečo je dôležitý kontakt matky a dieťaťa? Prečítajte si rozhovor s MUDr. Alexandrou Krištúfkovou z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Myslíte si, že sa dá pripraviť na pôrod? Ak áno, na čo by sa ženy pred pôrodom mali pripraviť?
Na úplných 100 % sa na pôrod nedá pripraviť, avšak psychoprofylaktická príprava na pôrod je jednou z možností, ako sa na pôrod pripraviť čo najlepšie. Tým, že žena vie čo ju čaká, je v menšom napätí, resp. strachu z pôrodu, a tým aj samotný pôrod môže prebiehať čo najfyziologickejšie, najprirodzenejšie.
V súčasnosti, či už samotné pôrodnice, alebo rôzne centrá, ponúkajú komplexné kurzy prípravy na pôrod. Ich súčasťou sú jednak semináre o tehotenstve, pôrode a popôrodnom období s gynekológom-pôrodníkom a pôrodnou asistentkou, semináre o starostlivosti o novorodenca s neonatológom a neonatologickou sestrou, príprava na dojčenie – či už s vyššie spomenutými odborníkmi, alebo s laktačnou sestrou, prípadne laktačnou poradkyňou.
Tento proces napomáha rýchlejšiemu začiatku a následnému priebehu dojčenia, dieťa cíti matku, jej pokožku, počuje tlkot srdca, ktorý počulo aj v brušku a cíti sa v bezpečí.
Veľmi vhodným doplnkom sú aj cvičenia pre tehotné (joga alebo pilates pre tehotné), pretože samotná fyzická aktivita pozitívne vplýva nielen na samotný priebeh tehotnosti, ale zlepšuje aj priebeh pôrodu. Ku koncu tehotnosti je vhodná návšteva pôrodnice, pre ktorú sa žena rozhodla, aby spoznala prostredie a sčasti aj personál, čo tiež výrazne odbúrava strach z pôrodu. Prítomnosť partnera pri pôrode je veľmi dobrou možnosťou podpory ženy pri pôrode. Je veľmi dobré, keď psychoprofylaktickú prípravu a návštevy nielen pôrodnice, ale aj niektoré prenatálne vyšetrenia absolvujú partneri spolu.
Aké sú najdôležitejšie kroky po pôrode?
Mnoho žien sa sústredí hlavne na pôrod, avšak pôrodom všetko len začína. Tesne po pôrode je veľmi dobré, ak je možný tzv. bonding, teda kontakt koža na kožu (dieťa je priložené na hruď matky). Ak sa aj partner necíti na to byť pri samotnom pôrode, je veľmi dobré, ak po pôrode príde a strávi tento čas s partnerkou a dieťaťom. Následne nielen na oddelení v nemocnici, ale celkovo v období šestonedelia je dôležitý oddych matky, ktorý prispieva k čo najrýchlejšej rekonvalescencii po pôrode.
Samozrejme, čas, ktorý žena po pôrode potrebuje, je individuálny a závisí aj od priebehu pôrodu (vaginálny pôrod, cisársky rez, komplikácie pri pôrode). Veľmi diskutované sú návštevy po pôrode na oddelení alebo doma v období šestonedelia. Tu vždy vravím, zvážte si to, známi, ktorí vás nevideli roky, vás nemusia prísť pozrieť hneď po pôrode.
Šestonedelie je veľmi intímne obdobie, je o matke a dieťati, o novej rodine, aby si nadviazali správny vzťah, zvykli si jeden na druhého. V mnohých kultúrach je práve obdobie šestonedelia až chránené a na návštevu môže naozaj len blízka rodina.
Myslíte si, že je „magická hodinka“ po pôrode dôležitá pro matku a dieťa?
Určite áno. Počas tejto „magickej hodinky“, je dieťatko bdelé, nahé sa prikladá na nahú hruď
matky. V tomto úzkom kontakte sa mu matka prihovára, dieťa sa postupne dostane k bradavke, prebieha prvé prisatie, začína dojčenie. Celý tento proces napomáha rýchlejšiemu začiatku a následnému priebehu dojčenia. Dieťa cíti matku, jej pokožku, počuje tlkot srdca, ktorý počulo aj v brušku a cíti sa v bezpečí. To znižuje stres z pôrodu, rýchlejšie sa ukľudní, pričom matka takto zabezpečí aj dostatočné teplo pre dieťa.
Toto všetko pozitívne prispieva k vytvoreniu si puta medzi matkou a dieťaťom. Samozrejme, sú situácie, kedy nie je možné „bonding“ vykonať (napr. vážne pôrodné a/alebo popôrodné komplikácie). Vtedy je vhodné, keď je prítomný otec a bonding prebieha na hrudi otca.
Aká je vaša skúsenosť z pozície aktuálnej mamičky?
Napriek všetkému zdravotník s vedomosťami o všetkých možných komplikáciách, práve prebiehajúca pandémia COVID-19. Čiže neprítomnosť partnera pri pôrode, nasadené rúško, tak ja som sa na pôrod tešila. Bolesť bola, ale už samotný pôrod a ten čas po pôrode s nahým dieťaťom na hrudi je naozaj krásny. Bol to intímny a nezabudnuteľný zážitok.
Prečítajte si tiež: S RODINOU SA DÁ ZVLÁDNUŤ KAŽDÝ PROBLÉM LEPŠIE