Vďaka miernym zimám máme kliešťovú sezónu prakticky po celý rok. Drobné parazity sa aktivujú už pri 5° C. Sú nebezpečné, pretože môžu prenášať vírusy a baktérie, ktoré ľudí aj zvieratá ohrozujú chorobami, často s trvalými následkami.
Kliešťa si môžeme priniesť prakticky odvšadiaľ. V nízkych porastoch ich možno zachytiť do výšky jedného metra. Niektorým druhom sa darí aj v interiéri.
Jednoduché preventívne opatrenia
Ak sa chystáte do prírody, nezabudnite sa dobre obliecť. Znamená to dlhé nohavice a košeľu či tričko s dlhými rukávmi. Dolnú časť nohavíc si postriekajte špeciálnym repelentom. A keď sa vrátite domov, celé oblečenie operte. Často sa stáva, že kliešť ostane v šatách čakať na svoju príležitosť. Dôležitou súčasťou prevencie je dôkladná kontrola celého tela po návrate z prírody.
Vážne následky
Kliešťová encefalitída postihuje centrálny nervový systém, spôsobuje zápal mozgu alebo mozgových blán. Prebieha v dvoch vlnách. Prvá pripomína chrípku, sprevádza ju zvýšená teplota, bolesti hlavy, pokašliavanie. Príznaky asi do piatich dní ustúpia a my si ich nespájame s kliešťom.
Po ďalšom týždni však nastupuje druhá vlna. Vysoké teploty, migréna, zvracanie, poruchy koncentrácie. V najhoršom môže choroba viesť k ochrnutiu či smrti. Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje, lekári predpisujú pacientom iba lieky na zmierňovanie príznakov. Našťastie, pred kliešťovou encefalitídou sa môžeme chrániť očkovaním.
Očkuje sa po celý rok
„Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde možno realizovať celoročne, aj keď ideálny čas na podanie prvej dávky je počas zimných mesiacov, ešte pred sezónou,“ radí doktorka Jana Kerlik. Na Slovensku je zaočkované asi 5 percent obyvateľov, v Čechách je to asi 30 a v Rakúsku 90 percent. Príspevok na nepovinné očkovanie je vo výške 50% ceny každej vakcíny.
Chráňme aj zvieratá
Na včasnú prevenciu myslite aj pri štvornohých miláčikoch. Psíkovi pomôže repelent, ktorý odpudzuje široké spektrum parazitov, nielen kliešte. Pre psov sú vhodné vodoodolné prípravky, ktoré sa môžu aplikovať priamo na kožu. Ďalšou možnosťou sú antiparazitárne obojky a tabletky.
Druhotný zdroj nákazy
Nakaziť sa kliešťovou encefalitídou dá aj nepriamo – konzumáciou kontaminovaných výrobkov z nepasterizovaného mlieka. Takéto mlieko, najmä kozie a ovčie, odporúčame pred konzumáciou prevariť a syry z neho z obidvoch strán opiecť. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.