Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » VÝCVIK NIE SÚ LEN POVELY, PSA TREBA SOCIALIZOVAŤ
Rodina

VÝCVIK NIE SÚ LEN POVELY, PSA TREBA SOCIALIZOVAŤ

FOTO: Veronika a smečka

O tom, aké výzvy a radosti prináša život so psami a kedy a ako začať cvičiť malého štvornohého kamaráta, sme sa rozprávali s Veronikou, ktorá je trénerkou psov, autorkou výcvikových videí a má troch austrálskych ovčiakov.

VERONIKA KOZUBKOVÁ (VERONIKA_AKIMERLIN)

Influencerka, youtuberka a predovšetkým nadšená psíčkarka Veronika Kozubková sa viac ako 10 rokov venuje kynológii, výcviku psov a psím športom.

Ste majiteľkou troch psíkov. Čo je pre vás najväčšou výzvou pri starostlivosti o túto malú „svorku“?

Aby každý z mojich troch psov mal aktivity, ktoré potrebuje. Najstarší pes Akim má 10 rokov, a tak má aktívne roky už za sebou, hovorím mu aktívny dôchodca. Druhý pes, Merlin, je zase na začiatku svojej súťažnej kariéry. Najmladší pes Theo ešte nemá rok, s ním je naša práca zase o spoznávaní sveta, socializácii a základoch pre šport. Nakombinovať teda dennú rutinu tak, aby som sa všetkým mohla venovať v rámci toho, čo potrebujú, je určite náročné.

Venujete sa výcviku psov. Je dôležité, aby každý majiteľ absolvoval tréning so svojím štvornohým kamarátom?

Myslím si, že nejakú formu výcviku by určite mal absolvovať naozaj každý pes. Výchovu môžeme chápať ako predstavovanie ľudského sveta psovi, aby sme spolu mohli v ľudskom svete fungovať, musíme ho naučiť, aké sú tu pravidlá, a ako sa v ňom pohybovať bez stresu a v pohode. Zároveň si však nemyslím, že je nutné, aby v súčasnosti každý majiteľ psa dochádzal na klasické lekcie na „cvičáku“.

Funguje veľa súkromných trénerov, je možné dochádzať na osobné lekcie, kde mi tréner pomôže vyriešiť môj konkrétny problém. „Cvičák“ má však výhodu v tom, že pes má možnosť cvičiť medzi ostatnými psami. Socializácia psa na psov, teda proces, keď sa pes učí komunikovať s ostatnými psami, je aj v súčasnosti stále veľmi zanedbávaná. A pritom podľa mňa ide o absolútny a nevyhnutný základ.

Aký je odporúčaný vek, v ktorom je ideálne s výcvikom začať?

Nie je jednotný vek, o ktorom by sme mohli povedať, že je nutné začať práve vtedy. Každé šteniatko je iné, a zatiaľ čo niektoré je pripravené sa učiť okamžite po príchode do nového domova, iné môže potrebovať viac času. Teoreticky je však šteňa schopné učiť sa ešte skôr, ako si ho vôbec privezieme, to býva spravidla okolo 7. až 9. týždňa života. Skôr než učiť ho povely, by sme sa najprv mali venovať zmienenej socializácii, motivácii a položeniu nejakého základného vzťahu, na ktorom budeme naše spolužitie stavať.

Nedávno ste mali šteniatko a teraz už je z neho dospelý pes! Ako u šteniat zistíme, koľko aktivity denne je „tak akurát“? 

Šteniatka nesmieme preťažovať a rozhodne platí, že menej je viac. Musíme brať ohľad jednak na ich fyzický vývoj, jednak na psychický. Je to ako s deťmi, práci sa v škole učia iba malú chvíľu a zvyšok času tvoria hlavne hry a zábava. Radšej cvičím so šteňaťom 3x denne 5 minút, než raz denne 15 minút. Musíme takisto myslieť na vývoj kostry a kĺbov. Šteniatka nesmú skákať, behať po tvrdom povrchu a mali by prejsť maximálne toľko kilometrov, koľko majú mesiacov. Rovnako dôležité je učiť mladých psov odpočívať. Do aktivity by ich mal vždy vyzývať majiteľ.

Čo je, podľa vášho názoru, najlepšie na tom, mať doma „svorku“ psíkov?

Pre mňa je to určite možnosť mať toľ ko učiteľov. Mám tri psy rovnakého plemena, a pritom je každý z nich úplne odlišný, a to ako povahovo, tak aj napríklad prístupom k práci. Všetci z nich mi odovzdávajú neskutočne cenné lekcie, jednak tie trénerské, jednak aj životné. Mám to šťastie, že všetky moje psy spolu vychádzajú úplne skvele, sú si vzájomnou oporou, rodinou, parťákmi. Keď som napríklad chorá, dokážu sa skvelo zabaviť. Je však dôležité myslieť na to, že to nie je samozrejmosť. Nie je samozrejmosťou, že spolu dva psy budú vždy vychádzať a že ich súžitie bude bezproblémové.

Leto je tu a s ním i mnoho času stráveného so psími parťákmi vonku. Na čo si dať v lete pozor?

Aktivitu musíme prispôsobiť aktuálnemu počasiu. V letných dňoch je dobré venčiť ideálne skoro ráno alebo večer. Používame pravidlo piatich sekúnd – chrbát dlane priložíme na cestu či chodník a pokiaľ nás to do piatich sekúnd páli, je povrch pre psie labky príliš horúci. Samozrejmý je dostatok pitnej vody a tieňa počas dňa. Veľký pozor by si majitelia psíkov mali dať na parazity a kliešte.

Next article