Skip to main content
Domovská stránka » Strategické HR » DNEŠNÝ SVET JE VUCA: AKO PREŽIŤ V CHAOSE?
Strategické HR

DNEŠNÝ SVET JE VUCA: AKO PREŽIŤ V CHAOSE?

Zdroj: Adobe Stock

Žijeme v dobe rýchlych zmien, neistoty, zložitosti a nejednoznačnosti, v tzv. VUCA svete. To, čo sa za ostatné roky len vyvíjalo, sa dnes od nápadu do praxe dostane doslova za pár mesiacov.

Jana Sliacka

autorka podcastu Očami HR

Príkladom je AI, ktorá zásadne mení spôsob náboru. Automatizácia rutinných úloh umožní HR viac sa zamerať na strategickejšie aktivity, ako sú rozvoj talentov, angažovanosť zamestnancov či posilňovanie firemnej kultúry.

Trh práce sa rýchlo mení. Digitálna transformácia môže priniesť nové pracovné miesta, ale aj zánik niektorých existujúcich pozícií v podobe, v akej ich poznáme dnes, čo môže vzbudzovať obavy. Preto je dôležité vzdelávať zamestnancov o AI a ukázať im, ako môže AI zlepšiť ich každodennú prácu aj to, kde sú jej limity, prípadne riziká. To môže znížiť možný odpor voči zmene, a naopak zvýšiť kompetencie zamestnancov aj ich angažovanosť.

Podcast Očami HR je skvelým zdrojom pre HR komunitu na Slovensku. Ponúka aktuálne trendy a praktické rady cez rozhovory s odborníkmi z interného HR, ktorí priamo zdieľajú svoje skúsenosti a osvedčené postupy. Okrem toho sa v ňom objavujú konzultanti, ktorí dávajú témy do širšieho kontextu a porovnávajú rôzne prístupy pre rôzne typy firiem, od start-upov po veľké korporácie. Podcast sa tiež zaoberá aj dôležitými témami ako well-being, nadmerný pracovný výkon či toxicita na pracovisku.

očami HR
Zdroj: Adobe Stock

Témy ako employer branding, LinkedIn, firemná kultúra aj využívanie umelej inteligencie. Firmy kladú čoraz väčší dôraz na starostlivosť o svojich zamestnancov, pretože spokojní zamestnanci a dobrá firemná kultúra pomáhajú prilákať nové talenty. Preto je dôležité, čo sa hovorí za bránami vašej firmy online aj offline. Dnes už nestačí len zverejniť inzerát na kariérnom portáli a čakať na reakcie. Kandidáti sa zaujímajú o to, aká je firma, čo im daná pozícia ponúka, aký je pracovný kolektív.

Aj keď prieskumy ukazujú, že záujem firiem o diverzitu, inklúziu a rovnosť odmeňovania rastie, s implementáciou konkrétnych opatrení to často nie je také ružové. Na Slovensku však máme firmy, ktoré tieto témy nielenže majú vo svojich firemných hodnotách, ale ich aj skutočne žijú. Jednou z oblastí, kde sa dá diverzita a inklúzia lepšie využiť, je nábor. Máme nedostatok voľných pracovných síl, takže sa musíme viac zamerať na to, ako nábor robíme. Znamená to nielen hľadať kandidátov z rôznych prostredí, ale aj prehodnotiť naše postupy, aby sme sa vyhli nevedomým predsudkom. Napríklad preferujeme mužov na technické pozície. Myslíme si, že starší kandidáti sa ťažšie prispôsobujú novým technológiám. Alebo automaticky predpokladáme, že absolventi určitých škôl sú lepší. Či vedome ohraničujeme vek úspešného kandidáta napr. číslom 40.

Často sa bojíme otvárať nové príležitosti, pretože sa obávame, že výsledky nebudú také dobré, ako by sme chceli. Doba sa však zmenila. A ak budeme stále robiť veci rovnako, nemôžeme dosiahnuť lepšie výsledky.

Next article