Trh práce prechádza v dôsledku globalizácie a digitalizácie významnými zmenami. Tieto zmeny vytvárajú nové príležitosti pre rast a inovácie, ale zároveň prinášajú aj nové výzvy a riziká.
Lucia Gröneová
Managing Director & HR Head Swiss Re Slovakia
Aké zručnosti sú dnes najžiadanejšie na trhu práce?
Medzi vysoko požadované technické zručnosti patrí napríklad analýza dát, práca s využitím AI či kybernetická bezpečnosť, spolu so základnými mäkkými zručnosťami, ako sú efektívna komunikácia, kritické myslenie, emocionálna inteligencia, flexibilta a spolupráca.
Pozrieť sa na pracovné príležitosti >
Ako môžu kandidáti zlepšiť svoje AI zručnosti?
Možností je niekoľko. Okrem mnohých kurzov a online školení netreba zabúdať ani na praktické skúsenosti, rôzne hackathony alebo stáže. Oplatí sa sledovať výskum a vývoj AI prostredníctvom odborných konferencií, webinárov či online komunít. Firmy v súčasnosti preškoľujú svojich zamestnancov a umožňujú využívanie najmodernejších technológií na dennodennej báze.
Zamestnávatelia zohrávajú pri rozvoji svojich zamestnancov kľúčovú úlohu.
Ktoré mäkké zručnosti sú nevyhnutné pre budúcnosť?
Čoraz dôležitejšie budú zručnosti ako adaptabilita, teda schopnosť rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa okolnostiam, rolám a technológiám, ale aj odolnosť a schopnosť pozitívne zvládať stres, neúspechy a výzvy.
Aké technologické zručnosti sú kľúčové v ére automatizácie?
Digitálna gramotnosť, teda pochopenie a efektívne používanie digitálnych nástrojov a platforiem, sa stáva základnou zručnosťou vo všetkých odvetviach. S nárastom práce na diaľku je zároveň kľúčová aj schopnosť efektívne spolupracovať vo virtuálnom prostredí.
Ako môžu zamestnávatelia podporovať neustály rozvoj zručností?
Zamestnávatelia zohrávajú pri rozvoji svojich zamestnancov kľúčovú úlohu. V prvom rade im poskytujú prístup k školiacim programom, kurzom, workshopom a certifikáciám, ktoré sa zameriavajú na technické aj mäkké zručnosti.
Zároveň vytvárajú podnetné prostredie a kultúru neustáleho vzdelávania sa, podporujú zdieľanie vedomostí prostredníctvom interných seminárov, mentorských programov a projektových spoluprác. Dôležité je mať jasne stanovené kariérne cesty a príležitosti na postup v rámci organizácie.
Oplatí sa investovať do nových technológií?
Určite, ale súčasne treba zamestnancov vybaviť nástrojmi, ktoré uľahčujú prácu a odbremenia ich od rutinných a často nudných úloh. Zamestnanci môžu získaný čas využiť na experimentovanie s novými nápadmi a technológiami bez strachu z neúspechu. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Ponúkaním flexibilnej práce, podporou duševného zdravia a pravidelnou spätnou väzbou pomôžeme zamestnancom identifikovať oblasti na zlepšenie a rozvíjať ich talent a potenciál.