Alžbeta Ferencová, známa pod umeleckým menom Zea, sa venuje herectvu, spevu, tancu a modelingu. Porozprávala nám o svojich umeleckých aj neumeleckých pracovných skúsenostiach. Dozviete sa tiež, čo by poradila ľuďom, aby boli v zamestnaní spokojnejší, aj jej recept na úspech nielen v umeleckej kariére.
ZEA alias ALŽBETA FERENCOVÁ
herečka, speváčka, tanečnica a modelka
Chceli ste byť vždy umelkyňou, alebo ste mali iné sny?
Vždy som chcela byť umelkyňou, no občas sa to striedalo s inými povolaniami. Keď som bola malá, chcela som byť predavačka v obchode, fascinovalo ma, ako mali tú klávesnicu a ťukali kódy. Chodila som na Pedagogickú a sociálnu akadémiu, takže môj záložný plán bol (aj je) práca s deťmi. K umeniu ma to vždy tiahlo najviac, dôvod však nikdy nebol materiálny. Vždy ma bavilo inšpirovať a baviť ľudí a spolu s nimi na niečom pracovať. Oveľa radšej pracujem v tíme ako sólo.
Je fér a dôležité vedieť sa finančne ohodnotiť a nepodceňovať sa.
Ako si predstavujete ideálne zamestnanie?
Začala by som tým, že je fajn robiť niečo, čo nás baví a v čom vynikáme. Viem, že realita je iná a nie každý má to šťastie. V tom prípade by to malo byť aspoň niečo, čo nás naučí nejakej zručnosti a schopnosti. Po práci by sme mali čas aj na niečo, čo nás baví. Pri mojej práci je to však 24 hodinová zmena. Neustále na niečom pracujeme, alebo o tom aspoň premýšľame.
Boli ste niekedy zamestnaná mimo umeleckú činnosť?
Áno, bolo to dokonca viackrát, a niekedy aj popri umeleckej činnosti. Nie je to vždy ľahké a umenie nie vždy dokáže uživiť. Pracovala som ako učiteľka v škôlke, za barom v kaviarničke, ako sales assistant a počas pandémie v PR agentúre. To mi dalo naozaj veľa, pretože chcem vedieť aj iné veci, ktoré umelec potrebuje mať vo svojom balíčku. Bola to skvelá skúsenosť.
Čo by ste odporučili ľudom, ktorí sú vo svojom zamestnaní nespokojní?
Nie je ľahké radiť iným, nevieme, čo všetko ľudí donúti pracovať na mieste, kde nie sú spokojní. Ak je to už naozaj neúnosné, je podľa mňa dôležité prebrať finančnú situáciu s partnerom (ak žijeme vo vzťahu). Zistiť, či je možné odísť z práce a zvládnete to, kým si nájdete inú prácu. Ak sú na to dvaja, je to ľahšie. Ak z práce vyslovene nemôžete odísť, je dôležitá komunikácia s nadriadeným a kolegami. Kedysi som sa bála čokoľvek povedať, ale nie je nič lepšie, ako si s nadriadeným sadnúť a vypýtať si lepšie podmienky. Väčšinou sa dá dohodnúť.
Aký je podľa vás recept na kariérny úspech?
V rámci umenia asi vytrvalosť a pravdivosť. Vždy si to potom nájde tých správnych ľudí. A nejde o kvantitu, ale kvalitu. Ak si stojíme za tým, čo robíme a prezentujeme, vieme, koľko hodín či dní sme nad tým strávili, koľko tréningov a odriekania za tým je, myslím si, že je fér a dôležité vedieť sa aj finančne ohodnotiť a nepodceňovať sa. Vtedy je pravdepodobné, že z umenia dokážeme aj vyžiť. Možno niekedy skromnejšie, ale aspoň s pocitom, že robíme to, pre čo sme sa narodili. Ja to tak mám.