Skip to main content
Domovská stránka » Životný štýl » SLOBODA ZVIERAT: STOP KRUTOSTI
Životný štýl

SLOBODA ZVIERAT: STOP KRUTOSTI

Adobe Stock

O iniciatívach, ktoré pomôžu znížiť utrpenie zvierat, sme sa rozprávali so Silviou Čaňovou a Kristínou Devínskou, koordinátorkami kampaní Slobody zvierat.

Bc. SILVIA ČAŇOVÁ

Koordinátorka kampaní

Mgr. KRISTÍNA DEVÍNSKÁ, PhD.

Koordinátorka kampaní

Od 1. 1. 2022 platí zákon, ktorý zakazuje uväzovať psy na reťaz. Povedie novela ľudí k väčšej zodpovednosti?Do akej miery dá ochrancom nástroj na pomoc takýmto psíkom? 

Silvia Čaňová: Utrpenie psov na reťaziach sme riešili desiatky rokov. Množstvo zvierat, ktoré sme zachránili v zlom stave – na zamotanej metrovej reťazi, vychudnuté, bez vody aj búdy, či dokonca s reťazou vrastenou do krku, nás primäli prísť s kampaňou Nie reťaziam.

Pod petíciu za zákaz reťazí sme získali 97 000 podpisov a spolupracovali sme na texte zákona.

Sme hrdí, že reťaze, aj keď s kompromismi, sa podarilo zakázať. Psíka už nebude možné držať na reťazi či inom uväzovacom prostriedku a držiteľ mu bude musieť vytvoriť vhodnejšie podmienky. Pre novonarodené psy platí zákaz od 1. januára, pre staršie je dvojročné prechodné obdobie, aby ich držitelia stihli zabezpečiť riadny plot.

Na Slovensku sa množstvo zvierat rodí v nepriaznivých podmienkach len za účelom predaja. Môžete nám priblížiť kampaň Stop množiteľom? 

Kristína Devínska: Od začiatku pandémie stúpol záujem o adopciu psov z útulkov, ale, žiaľ, súbežne aj o kúpu lacných šteniat od „množiarov“. Šteňatá sa rodia v provizórnych klietkach, kotercoch, na dvoroch, v halách.

Základným problémom sú životné podmienky rodičov, hlavne chovných súk, bez plnohodnotnej stravy, v sociálnej izolácii, rodiacich až do úplného vysilenia bez adekvátnej veterinárnej starostlivosti. Zvieratá trpia chorobami kože, chronickými zápalmi očí, uší a ústnej dutiny, nádormi močových a pohlavných orgánov.

Ďalší problém je príbuzenské množenie v chove a genetická výbava šteniatok, ktorá im predurčuje veľmi krátky život s dedičnými problémami. Rodokmeň je jediná záruka, že si zaobstaráte čistokrvného psíka. 

Množiari najčastejšie využívajú internetové platformy, kde ponúkajú šteniatka. Zatiaľ neexistuje povinnosť zadávať osobné údaje či údaje o chove. Jedným z východísk je dať priestor iba poctivým chovateľským staniciam a útulkom, kde končia nechcené zvieratá, a obmedziť ho ľuďom, ktorí si spravili z množenia biznis.

Na webovej stránke beží výzva na podporu etickej inzercie. Rokujeme s ministerstvom pôdohospodárstva a k našej iniciatíve sa pridalo niekoľko veľkých mediálnych vydavateľstiev. Dotknuté internetové platformy na výzvu nezareagovali.

Dlhodobo bojujete proti testovaniu kozmetických produktov na zvieratách. Ako naši čitatelia môžu podporiť zákaz tohto testovania?

Silvia Čaňová: Jednoznačne podporiť iniciatívu, ktorou občania Únie žiadajú Európsku komisiu o zachovanie a sprísnenie zákazu testovania kozmetiky na zvieratách i prijatie záväzku na úplný zákaz testov na zvieratách v EÚ. Alternatívy bez použitia zvierat sú etickejšie aj adresnejšie. Petíciu dosiaľ podporilo 440-tisíc ľudí, avšak potrebujeme milión podpisov. Možno ju podpísať tu.

Ako v obchode spoznáme produkt, ktorý nebol testovaný na zvieratách?

Silvia Čaňová: Dôveryhodnými zdrojmi informácií sú stránky organizácie Peta alebo Leaping Bunny. Logo skákajúceho zajka na obale je zárukou, že produkt ani jeho zložky neboli testované na zvieratách.

Zoznamy etických spoločností nájdu zákazníci tu:

Next article